tomtom GO *10 a RDS/TMC

Navigační aplikace, samostatné přístroje pro navigaci, mobilní i jiné mapy

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod adamis 16. 10. 2006 08:41

protože jsem o tomto tématu na Internetu téměř nic nenašel, zakládám tuto diskusi.

Mám RDS/TMC a tt GO 910 asi 14 dní a stále s ní zápasím a nedaří se mi zjistit, jestli funguje nebo ne. Zkoušel jsem ji tady u nás v Severních Čechách, v Praze i v Německu a stále nic. Po připojení se po určité době (někdy 5 minut - někdy 45 minut) rozsvítí zelené kolečko v posuvníkové liště, která se ukáže až po připojení RDS/TMC. Nikdy ale žádné dopravní zprávy. Maximální úspěch se mi podařil včera: v menu na 2. stránce v položce TomTom doprava se mi dole vlevo ukazuje kmitočet a jméno stanice, ze které je přijímán RDS signál a dokonce mi tam včera jednu chvíli běžel i název písničky, kterou rádio hrálo. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale mohlo by to znamenat, že RDS signál jest přijímán!!! Teď už jen to TMC - to se stále nějak nedaří.
Zajímalo by mě vůbec, jak je TMC vysíláno - jestli jen v případě nehody či uzavírky anebo je signál se všemi událostmi vysílán v pravidelných intervalech - toť otázka do pranice... Nezjistil jsem toto ani na webu Zelené vlny, prostě nikde.
Takže čekám nějaké odezvy a zkušenosti s tímto na našem trhu zcela novým produktem.
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kopacek 16. 10. 2006 14:41

Bohužel Vám nemůžu poskytnout zkušenosti s GO 910, ale příjem RDS/TMC informací bezpečně funguje na Miu C710 (PND) ale i v Dynavixu 1.6 (navigační software pro PDA) a to i na území ČR. Signál se šíří na stanicích ČR1 a v Praze na stanici Regina. Rozhodně Vám to tedy musí ukázat název některé z těchto dvou stanic (pokud zobrazí jakoukoliv jinou stanici - Evropa, ... - tak je to špatně). Pokud již je zobrazena některá z těchto dvou stanic a dokonce to ukazuje další textové informace, tak by mělo dojít k načítání TMC informací. Trvá to nějakou dobu, než se načtou všechny (někdy i do pěti minut), událostí bývá hodně, přes stovku. Možným problémem může být náročnost celého systému na kvalitu samotného příjmu. - Já mám například vyhřívané čelní sklo a bez dodatečných úprav (napojení na externí anténu ve vozidle) jsem nebyl téměř nikde schopný informace TMC přijímat. Zkusil bych tedy zajet na místo, kde máte stoprocentní záruku kvalitního příjmu (ideálně viditelnost na vysílač) a raději ještě test prováděl mimo vozidlo. Pokud ani v těchto ideálních podmínkách nedojde k příjmu TMC, tak je stoprocentně vina na straně TT a to buďto na samotném přijímači ev. v hardwaru/softwaru GO.
kopacek
Junior

Odeslat příspěvekod adamis 16. 10. 2006 16:06

díky za názor - z toho bych usoudil, že je slabý signál, protože mi to nikdy neukáže ČR1 - leze tam místní Crystal Česká Lípa 99,9 - Contact Liberec 101,4 - Country radio - 102,6 atd... Zkusím zajet někam na kopec a zkusit opravdu testovat s anténou mimo vozidlo.
Dnes jsem odeslal dotaz přímo na TT, jestli si jsou 100%ně jisti, že to v Čechách funguje. Zatím mi vždy odpověděli, tak se uvidí...
Tak ještě jednou díky a čekám na další zkušenosti a názory - Milan
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod adamis 17. 10. 2006 10:05

Vážení, jak jsem psal, poslal jsem na tomtom support dotaz ohledně funkce RDS/TMC v ČR. Ačkoliv jsem dotaz psal svou velmi špatnou angličtinou, přišla mi odpověď - a světe div se!!! - ČESKY. Celou odpověď uveřejňuji níže:

Dekujeme, ze jste kontaktoval zakaznickou podporu TomTom.

Toto zarizeni by v Ceske republice melo fungovat bez problemu.
Kdyz pripojite RDS-TMC Traffic prijimac k GPS zarizeni, objevi se vpravo nahore na displeji hlaska o pripojeni prijimace nebo se pouze na displeji ukazuje stale pokyn pro nastaveni bezdratoveho datoveho pripojeni?

Pokud by se objevila hlaska o pripojeni prijimace, tak budete budete vpusten do menu DOPRAVA TOMTOM > ZVOLTE ZEMI TDS-TMC. Zde je treba zvolit bud JAKAKOLIV ZEME (NEJSILNEJSI SIGN.) nebo jmenovite treba CESKOU REPUBLIKU.

Jaky kanal se Vam zobrazuje v menu DOPRAVA TOMTOM, jaka frekvence?

Zkuste, prosim take nasledujici postup:
Od sveho GPS zarizeni odpote RDS-TMC Traffic prijimac, proveedte reset a potom znovu prijimac pripojte.

S pozdravem

Zakaznicka podpora TomTom[/i]
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod adamis 17. 10. 2006 13:26

... sám se ptám, sám si odpovím...

Dnes jsem měl asi 2 hodinky čas, tak jsem se rozhodl, že budu trochu experimentovat s RDS/TMC a 910-kou. Dle rady tady na tom fóru jsem vyjel na kopec, kde je vidět i vzdálený vysílač Buková hora u Ústí nad Labem, kde se předpokládám vysílá i program ČRo1 s TMC.
Čekal jsem asi hodinku, dělal při tom různé pokusy s anténou a nic. Různé pokusy: např. jsem vytáhl celý tomtom i TMC anténu ven, natáhl jsem ji vodorovně, svisle a NIC. Po celou dobu mi na autorádiu hrál ČRo1 ve vynikající kvalitě a absolutně bez rušení. Na 910-ce se mi ukázalo rádio CRYSTAL a přes RDS se ukazovaly i části názvů písniček, které zrovna hrály, přičemž rádio CRYSTAL bylo velmi rušené a muselo mít minimálně poloviční úroveň příjmu.
V jednu chvíli se mi na 910-ce objevil i ČRo3, ale ten TMC nepodporuje, takže zase NIC.
Z uvedeného a z dalších příspěvků na jiných fórech mám dojem, že já a mě podobní jsme koupili nejen zajíce v pytli, ale po otevření pytle jsme zjistili, že zajíc je "chcíplej"...
Doufám, že mi to někdo vyvrátí.
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kopacek 17. 10. 2006 14:59

Tak to opravdu bohužel jednoznačně vypadá na závadu na straně TT. Ještě bych ale před definitivním řešením reklamace zkusil ještě stejný pokus ale na úpně jiné lokalitě. Je totiž problém v tom, že vynikající slyšitelnost ČR1 v autorádiu bohužel ještě vůbec neznamená automatický příjem informací RDS-TMC. Uvedu příklad ze svého okolí. I na průměrném autorádiu není problém na území Olomouce přijímat velmi kvalitně ČR1, ale s dodávanou anténkou k navigaci Mio C710 v autě s vyhřívaným předním sklem si na celém území Olomouce ani jednou "necucnu" (a ve stejný okamžik přitom poslouchám z ČR1 naprosto dokonalé stereo). Olomouc je totiž na přechodu mezi dvěmi vysílači (Praděd na 91,3 a Brno na 91,5) a to, co ještě stačí pro bezproblémový provoz autorádia, vůbec nestačí navigaci. Bohužel je to tak, zatím všechny dodávané VKV vstupní díly mají velmi malou citlivost, asi se počítá s tím, že většina zákazníků žije tam, kde je stanic s RDS-TMC spíše zbytečně mnoho (D, AT,...) a je spíše potřeba zaručit pouze přijem těch nejsilnějších. U nás je to ale bohužel přesně naopak, je třeba pomoci příjmu jediné stanice... Já jsem to vyřešil připojením na externí anténu se zesilovačem (a např. po celé Olomouci přijímám bez problémů). Pokud Vám opravdu nikde nedojde k naladění ČR1, tak musí být chyba na straně TT. Něco podobného se v létě stalo všem navigacím MIO, které měly nový firmware a výrobce dodal i nový formát map, ale tyto mapy neobsahovaly tzv. lokalizační tabulky a TMC v navigacích nefungovalo. Řešilo se to návratem ke starým mapám a před dvěmi týdny dodal výrobce další mapy, které již mají lokalizační tabulky a TMC funguje. Takže bych hledal někde v těchto místech. Rozhodně držím palce, dejte vědět, jak se daří.
htc TyTN II Kaiser, Nokia E90
kopacek
Junior

Odeslat příspěvekod adamis 17. 10. 2006 15:08

Minulý týden jsem byl i v Praze a jezdil jsem tam téměř celý den. Ani jednou se TMC "nechytlo" - to je už divné. Ještě zkusím příští víkend Německo - pojedu tam asi 100km tam a v noci zpátky - tak uvidíme.

K té odpovědi z tomtomu - je velice "vykutálená": Toto zarizeni by v Ceske republice melo fungovat bez problemu.
Proč ne: Toto zarizeni funguje...???
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kopacek 17. 10. 2006 16:46

Ještě doporučuji pečlivě pročíst všechny příspěvky v této diskuzi:
http://www.pocketgpsworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=46890&postdays=0&postorder=asc&start=0
Jsou zde zkušenosti mnoha uživatelů. Vypadá to, že RDS-TMC funguje v UK a Německu, ale někteří uživatelé mají úplně stejný problém jako Vy (žádný příjem i po několika hodinách testování). Odpovídají jím následovně:
"just MAKE SURE you have straightened out the cable as much as possible and selected, under tmc country, "Strongest Signal"
Tedy že se nesmí vybírat země, ale pouze "Nejsilnější signál" a kabel přijímače musí být zcela rovný. Někteří uživatelé poté uvádějí, že vše začalo pracovat! (viz strana 4 diskuze).
htc TyTN II Kaiser, Nokia E90
kopacek
Junior

Odeslat příspěvekod adamis 17. 10. 2006 18:20

tak vážení - jsem rád, že vám všem můžu oznámit, že tomtom RDS/TMC v Česku FUNGUJE!!!!

Odpoledne jsem byl v jedné zapadlé vesnici 8km od České Lípy a nechal jsem auto stát asi 10 minut a povídal jsem si se známým. Když jsem se vrátil, tak mi málem vypadly oči - na tomtomu mi svítil konečně nápis CR1 a frekvence 90,90 - to je Ústí nad Labem. Okamžitě byly k dispozici dopravní informace - automaticky se natahovaly další a při tom navigace dávala pěkné znamení (bim-bam). Hned jsem naplánoval trasu do Brna a okamžitě mi to v liště napravo ukázalo několik ikon a uzavřených úseků. Tomtom hned přepočítával objížďky - no prostě všechno tak jak má být. Je pravda, že jsem předtím narovnal anténu, jak je psáno v předchozím příspěvku...

Takže důležitá informace, kterou jsem nevěděl a teď ji mám osobně potvzenou - TMC na tomtomu CHODÍ!!!!!!!!
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kopacek 17. 10. 2006 19:48

Tak velká gratulace!!! Jsem rád, že přibyl další uživatel RDS-TMC. Čím více uživatelů, tím více se snad bude zlepšovat kvalita dopravních informací. Můžu pak poprosit o Vaše praktické zkušenosti s používáním TMC na GO? - Především jak umí GO s těmi informacemi zacházet. Umí zobrazovat informace, které se nacházi pouze na naplánované trase? Jsou dopravní infomace nějak klasifikovány podle vážnosti (úplná uzavírka, omezení, informace)? Umí zobrazit blížící se událost a nechat Vás samotného rozhodnout, co s nastálou událostí udělat (přepočítat - ignorovat)? To jsou totiž velmi důležitá "udělátka". Poměrně dost informací je totiž v ČR neaktuálních a je dobré, když navigace umí tento problém nechat řešit uživatelem. Zatím všechny dostupné navigace s TMC umí pouze dvě varianty. Buďto je vše automatické, nebo se dopravní informace ignorují. Je pak problém indivuduálně řešit jednotlivé dopravní situace. Např. ignorovat ty, o kterých budete vědět, že nejsou pravdiví a zároveň nevletět do nějaké zácpy.
htc TyTN II Kaiser, Nokia E90
kopacek
Junior

Odeslat příspěvekod adamis 17. 10. 2006 20:35

tak zatím jsem neměl dost času se na to podívat a vyzkoušet to. To bude otázka na další dny.
Mě třeba zajímá, co bude zítra ráno až TT zapnu - budou tam ty včerejší informace uložené nebo bude TT "prázdný"?? Logicky by to tam mělo zůstat a pouze se to aktualizovat při dobrém signálu. UVIDÍME!!!
Skouknul jsem ty stránky, co jsi mi doporučil a s mojí chabou angličtinou jsem něco vyrozumněl - jen mi nebylo jasné, co tam ten jeden člověk popisoval za jakési programování v POI. Jo, a další zajímavost, že v menu se dá nastavit po jaké době se má TT aktualizovat - to mi zatím taky nejde. Ale přesto mám ohromnou radost, že se mi podařilo vůbec uskutečnit první spojení a příjem TMC.
A trochu mě mrzí, že tu diskutujeme jenom my dva - ale oni ostatní postupně "dolezou"...
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 17. 10. 2006 20:48

Nepolevujte. Ostatní třeba nepřijdou hned, ale jak se RDS-TMC na TomTomech rozšíří, tuto diskuzi najdou a určitě jim pomůže.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kopacek 17. 10. 2006 20:48

Zatím moc uživatelů RDS-TMC není, ale řekl bych, že tak za dva roky se už bez této funkce navigace nebudou vůbec prodávat a bude to samozřejmost. :wink:
Co Vás čeká ráno můžu téměř stoprocentně předpovědět. - "Životnost" informací mají navigace nastaveny na poměrně velmi krátkou dobu, takže Vás ráno čeká téměř nebo úplně prázdný seznam. Je to určitě z důvodu, aby nedocházelo k zobrazování neaktuálních informací. Občas to je nepříjemná vlastnost, protože takhle umí do druhého dne "zmizet" i informace o uzavírkách, které jsou nahlášeny na několik dnů. I proto je třeba mít zabezpečený kvalitní příjem signálu. Nevím jak to bude u GO, ale já mívám následující průběh: odcházím z auta na schůzku a seznam informací má přes stopadesát položek. Po třech hodinách přijdu, zapnu a seznam má 12 položek... :( Takže pokud bych neměl kvalitní signál, tak jsem po třech hodinách bez dopravních informací. Proto i nadále pečlivě poslouchám dopravní zprávy v autorádiu, dost často jsou tyto informace aktuálnější, než navigační RDS-TMC. Ale je to začátek, určitě se to bude časem zlepšovat.
htc TyTN II Kaiser, Nokia E90
kopacek
Junior

Odeslat příspěvekod adamis 17. 10. 2006 21:01

to M.L. - srdečně zdravím...

to kopacek - poslední příspěvek na tý anglický diskusi je odpověď tomtomu na to, že vědí, že vše není OK a slibují brzkou aktualizaci TMC v TT přes TT HOME. Škoda, že zatím není možnost (doufám, že časem se to změní) propojit stávající anténu TMC třeba s radio anténou, která je venku na autě - to by byla asi jízda. Já jsem totiž zkoušel tu stávající anténu schovat za "tapecírunk" a to byl asi důvod, proč to nešlo. Teď jsem ji natáhl pomocí těch přísavek na přední sklo a začalo to běhat, ale myslím si, že ten drát na předním skle je veliká opičárna. Ten další vývoj by se měl, myslím, ubírat tím směrem, který jsem už popsal - skryté připojení na venkovní anténu. No, uvidíme...
Milan Suchý - Česká Lípa - tomtom GO 910 + RDS/TMC
adamis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rolfi 18. 10. 2006 08:39

Pouzivam RDS -TMC ale v nuvi 360 a bez problemov hned po prvej instalacii to bezalo bez chyby. Som rad ze som nemal ziadne problemy ako Adamis. Skutocne je to dobra vec a este ked mozete aj telefonvat cez pristroj odbura to kopec starosti.
rolfi
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků